Gönderen: bekirdurmaz | 29 Temmuz, 2008

Apple Nereye Koşuyor?

Firma olarak Apple’a her zaman hemen herkes sempati duyar. Neden diye sormaya gerek yok bence. Ürünleri farklı, öncü, ilgi çekici, iştah kabartıcı şekilde tasarlıyorlar. Steve Jobs’ı zaten seviyoruz, hele
“o ünlü konuşmasını dinledikten sonra sevmemek mümkün değil.

Hakkında bilgi sahibi olduğum bazı Apple ürünleri ile ilgili düşüncelerimi paylaşmak istiyorum:

MacOS X : Benim nacizane fikrim, bence dünyanın en iyi son kullanıcı işletim sistemi MacOS X’tir. En büyük fark burada başlıyor zaten; en büyük/kapsamlı yazılımda. Burada da öncüler. Windows’un yetişmeye çalıştığı, çaktırmadan kopya çektiği bir zeka ürünü. “Bak isteyince oluyormuş” dedirten, kullanıcısını üzmeyen bir işletim sistemi. Eksisi yok.

Mac ile başlayan tüm PC ve notebook’lar : Çok üst seviye. Fiyatını hakeden, farklı, işlevsel, güçlü bilgisayarlar. Kaliteli donanım, diğerlerini 2/3’e katlayan batarya süreleri ve yanında gelen bedava MacOS X 🙂 Eksileri, tamamen alışkanlıklarımızdan kaynaklanıyor. Klavyesindeki fazla tuşlar, faresindeki tek tuş, bizi alışkanlıklarımızdan koparmaya çalıştığı için önyargı ile şarj oluyoruz ama inad edip alışmadan bilinemez. CD/DVD sürücülerinin açılıp kapanan bir kızağı olmamasından bile şikayet edenler olmuştu, onlara buradan haksızlık etmeyin arkadaşlar diyorum.

iPod : Tek eksisi var, o da ses kalitesi henüz Sony’yi geçemedi. Çoğu kişi kutu içerisinden daha iyi kulaklıklar çıkmasını arzu etmekte. İşlevsellik ve kullanım 10 üzerinden 10. Çok şık, havalı, ekranları kaliteli, firmware’i hızlı ve mutluluk pompalayan bir etkisi var.

iPhone : Tartışmasız en iyi şahsi telefon. Çok yeni ama 40 yıldır bu piyasadaymış gibi mücadele ediyor. Eksiler var tabi, bu piyasada olmaması mümkün değil çünkü adı cep telefonu diye anılan bu aletlerden beklenti çok ama çok yüksek, soğuk füzyona doğru gidiyor bu trend. Evet eksiler var, örneğin, iş için farklı modeller düşünülebilir (klavye tuş seti olanlar), e-posta yazması kolay değil. Uzun tırnakları olan bayanlar ayrıyetten Stylus kalem satın almak durumundalar çünkü kutudan çıkmıyor ve tırnak uçları başa bela oluyor. Kamerası 2 MP’de kaldı ve hiç geliştirilmedi, beklentiyi karşılamıyor. Ama dediğim gibi iPhone bu piyasanın en yeni oyuncularından, geliştirilmeye devam ediliyor. 3G ve GPS te eklendi, hat anlaşmalı satın alınırsa 200$’a elde edilebiliyor. Daha ne olsun.

iTunes, QuickTime, MacBook Air gibi ürünlerden bahsedecek vakit yok ama bana güvenin onlar da iyi. Zaten daha anlatacak çok şey var, neden tasarımcıların ve Amerika’lıların çoğunun Mac kullandığından, firmanın geçmişine o kadar çok şey var ki.

Peki Apple’ın bu kadar iyi olduğunun kanıtı nedir? Tabi ki mali portreleri. Şöyle ki:

Geçtiğimiz çeyrek için Apple, 7,46 Milyar Dolar ciro ve 1,07 Milyar Dolar net kâr elde etti. Kaliforniyalıların bildirdiğine göre süreç içerisinde 5,41 Milyar Dolar ciro ve 818 Milyar Dolar net kâr hedeflenmişti.

Toplam 2.500.000 Mac dağıtıldı; bu, satışlarda yüzde 40’lik bir artış olmasının yanında geçen senenin çeyreği ile karşılaştırıldığında yüzde 43’lük bir ciro artışı oluyor. Geçtiğimiz çeyrekte 11.000.000 iPod satıldı. Bunun anlamı ise yüzde 12’lik satış artışı ve yüzde 7’lik ciro artışı oluyor. Toplamda 717.000 iPhone mağaza kasalarından geçti; bir önceki sene aynı çeyrekteki miktar 270.000 idi.

Hep kullandığım bir tabir var bu rakamlara karşı, özellikle 1 çeyrekte 11 milyon iPod satmaları günde 122.000 adet iPod‘a denk geliyor ve diyorum ki, fırın olsa bu kadar ekmek satamaz.

Sonuç itibari ile, Apple adımlarını çok sağlam atıyor. Herkesin gönlünü fethederek, merdivenleri tırmanıyor. Yerini sağlamlaştırıyor. Umarım geliştiricilerin de tam desteğiyle bizler de daha mutlu bilgisayar kullanıcıları olacağız.

Selamlar.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: