Gönderen: bekirdurmaz | 10 Kasım, 2008

Symantec’ten Duyurular

symantec-logoMevcut Anti-virüs ve Anti-Spyware altyapısında zaten tek bir ajanda birçok işi kıvıran SEP/NAC (Symantec Endpoint Protection / Network Access Control) bununla yetinmeyecek gibi görünüyor. Bilgisayarlarımız hızlandıkça yazılım devleri de vizyonlarını daha rahat ortaya koyabilmeye başladı. Bundan 2-3 yıl önce hiç kimse bilgisayarına ekstra bir şey yüklemek istemezken, aman Windows sistem çubuğunda çok ikon olmasın onlar RAM yiyor derken, şimdi yeni bilgisayarlardan ve Vista’lardan envayi çeşit program çıkmasına rağmen dizüstü bilgisayarlarımız bile bana mısın demiyor.

Peki zaten halihazırda Anti-virüs, Anti-spyware, Firewall, IPS, Application & Device Control, E-Posta Filtresi ve NAC işlevi gören bu ajana daha ne eklenebilir diyorsanız, ciddi manada önemli 2 bileşen eklenecekmiş.

1. DLP Bileşeni : Symantec yakın geçmişte Vontu’yu satın aldı ancak SEP’in içine eklenecek bu ajan için duyuruda Vontu ismi geçmiyor. Elde edilen know-how ile birşeyler oluşturulmaya çalışılıyor gibi. Peki ne kazandıracak? Bir katman daha güvenlik! Kurumsal verinin dışarıya sızdığı noktaların %80’i kullanıcıların bilgisayarları. İşte bu bileşen ile veri sızması koruması yapılmaya çalışılacak (data leak prevention). Bağlandığınız web sayfalarından, gönderdiğiniz e-postalara; yazdırdığınız dökümanlardan aldığınız ekran görüntülerine kadar izleniyor olacaksınız 🙂 Tamam biz IT’ciler için kulağa hoş gelmiyor ama olsun, kurum güvenliği söz konusu oldumu akan sular durur !!!

2. Son Kullanıcı Yönetim Bileşeni : Bu öyle bir bileşen ki, bir IT ordusunu kurumunuzda barındırmaktan sizi kurtarabilir. Bileşenin ne kadar derinlemesine olduğuna bağlı olarak tabi. Altiris’i bilen bilir; yine yakın zamanda Symantec bünyesine kattı kendilerini. Altiris’in “desktop-management agent” diye adlandırdığı bileşeni de SEP’e eklenecekmiş. Aslında dolaylı olacakmış bu iş. Yani Altiris’in bu bileşeni DLP ajanına eklenecekmiş, o ajan da SEP’e eklenecekmiş. Peki bizi ne gibi zahmetlerden kurtarabilir? Bir platform düşünün (bir PC mesela) o PC’de ne yapıyorsanız, tüm ağınızda gerçekleşsin. Program kurdunuz, herkeste kurulsun; kaldırdınız, kaldırılsın; registry’den bir değer sildiniz, herkesten silinsin; yazıcı tanımladınız, herkese tanımlansın vb. gibi. Ayrıca envanter yönetiminizi de yapsın. Daha ne istenir ki?

Aslında benim bir isteğim (hayalim) daha vardı ama herhalde hem teknik hem stratejik nedenlerden dolayı gerçekleşmeyecek. O da Symantec Endpoint Encyption ajanının da SEP ile birleşmesi idi.

Küçük bir haber de Symantec Mail Security’nin (Brightmail Gateway) 8.0 versiyonunun 2009 ilk çeyrekte çıkması bekleniyor.

Gelişmeleri takip ediyor olacağız, umduğumuz gibi işlevsel ve performanslı olmaları dileğiyle.

Referans:http://www.networkworld.com/news/2008/100708-symantec-dlp-antispam-updates.html


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: