Gönderen: bekirdurmaz | 22 Kasım, 2008

Microsoft Morro Büyükleri Kızdırdı

microsoft_live_onecare_103x1312009’un ikinci yarısından itibaren Morro isimli projesini kullanıcılara sunmaya hazırlanan Microsoft, XP, Vista ve Windows 7 kullanıcılarına bedava anti-virüs dağıtacak. Bir süredir gündemde olan proje hakkında Symantec, McAfee gibi devler açıklama yapmamışlardı. Ancak onlarda artık dayanamamış.

Endişelerini dile getiren bu yazılım firmalarına Morro’nun proje yöneticisi Amy Barzdukas bir açıklama yapmış. Ürünün sadece ve sadece zararlı yazılımları önlemeye yönelik olduğunu, Symantec ve McAfee gibi şirketlerin güvenlik paketlerine rakip olmak gibi bir niyetlerinin bulunmadığını söylüyor. Morro’nun hedef kitlesi, anti-virüs’e para vermek istemeyen kesim. Ancak bu kesimin oranı %50-60 ve hiç azımsanacak bir rakam değil. Ama bu büyük yazılım devlerinin bu çıkışı bence gereksiz. Çünkü zaten bedava anti-virüs dağıtan birçok yazılımcı vardı ve zaten bu şikayet edip etmeme konusundaki devler, işin anti-virüs yazılımı ile yürümeyeceğinin, komple güvenlik paketlerine ihtiyaç duyulduğunun farkında. Hatrı kalmasın diye çıplak anti-virüslerini raflardan kaldırmıyorlar henüz; fakat onun da zamanı yakındır diye düşünüyorum.

Microsoft’un hali hazırda sunduğu Defender, Live OneCare ve Forefront gibi yazılımlarının da gidişatını etkileyecek olan Morro’nun ne kadar başarılı olacağını merakla bekliyorum.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: