Gönderen: bekirdurmaz | 21 Ocak, 2010

Superonline Quicknet Maceram ve Detaylar

Aşağıdaki yazı, Superonline Fiber internete “Adil Kullanım Kotası” koymadan önceki düşüncelerimi yansıtmaktadır. Mentalite olarak diğerlerinden farkı olmadığını gösteren Superonline yeni lakabını hakketmiştir : Superoffline.

Yine de yazıyı değiştirmeden bırakıyorum, eski ve yeni düşüncelerim bilinsin diye. Artık kimseye birebir tavsiye etmiyorum, reklamını yapmıyorum. Alacak olanların da iyice araştırmasını tavsiye ediyorum.

————————–

Merhaba,

Sürekli internetten birşeyler indiren, online oyun oynayan (hem de eşiyle birlikte, ki bu nadir bir olaydır memleketimizde, kendimi şanslı sayıyorum) bir kişi olarak internet hızı benim için önemli. Son zamanlarda yaptığım geçişler ile internetimi hızlandırdım ve hızlandırdıkça eski günler aklıma geldi. Bir şarkıyı indirmenin yarım gün aldığı zamanlardan bir HD filmi indirmenin yarım gün aldığı zamana geldim 🙂 Darısı başınıza…

Bir süredir bizim muhit kazılıyor, fiber kablolar döşeniyordu. Yetkililere sorduğumda apartman bağlantısının ancak 4-5 ay sonra yapılabileceğini söylemişlerdi. Ben de ümidimi yitirip, bundan 2-3 ay önce 1Mbps sınırsız bağlantı fiyatımın üzerine 18 TL daha ekleyerek 63 TL’lık 2Mbps sınırsız TTnet ADSL paketine geçtim. Ancak çok sürmeden Superonline apartmanımız ile anlaştı ve bağlantımızı yaptı. Sonra ev bağlantılarını yapmak için başvuru topladılar vs.

Şimdi Quicknet (fiber internet) ile bağlıyım. İlk 2 ay istediğiniz hız 9.99 TL, sonrasında ben de herkes gibi 10 Mbps Sınırsız paketi 49 TL’ya alıyor olacağım.

Peki nasıl bir sistem işliyor arka planda? Evet herkes bu soruyu soruyor bana. Madde madde yazayım:

 • Öncelikle, Quicknet çok yaygın değil, eğer hizmet bölgesinde iseniz tereddüt etmeden geçiş yapın.
 • 100 Mbps hıza ulaşabilmeniz için apartmanda sadece sizin abone olmanız lazım, çünkü apartmana koydukları 24 portlu kabin switch’i 100Mbps’lık bir switch. Gelen fiber bağlantıda sanırım 1Gbps.
 • Ben 10 Mbps download ve 5 Mbps upload’u rahatlıkla görüyorum. Önceleri eşit download ve upload hızları sağlamışlar ama Türk Telekom açtığı bir dava ile upload hızlarını yarıya düşürttürmüş. Benim daha fazlasında gözüm yok. Zaten Türk Telekom’un Superonline’ın bu işi bu noktaya getirmesine nasıl müsaade ettiğini de anlamış değilim 🙂
 • Günün sonunda Superonline’ın bu işe ayırdığı bandwidth’e tabiyiz hepimiz. Ancak geliştirme çalışmalarının yapıldığını biliyorum.
 • Size bir modem hediye ediyorlar, kabiliyetli ve güzel bir modem. Hem wired hem de wireless bağlantı sağlayabiliyor. Yönetimi, güvenlik ayarları vs. iyi. Sadece wireless için MAC adresi koruması bulamadım.
 • Modem’i size 1 yıllık kullanım taahhütü üzerine veriyorlar aslında. 1 yıldan önce bağlantıyı iptal ederseniz modemi geri alıyorlar ya da 150 TL istiyorlar.
 • Superonline’ın satıştan sonra kurulum işlerini taşeron firmalar yapıyor. Sonrasında desteği yine Superonline’dan alıyorsunuz. Bu süreç işi biraz karıştırıyor, aldığınız müşteri hizmeti kalitesini düşürüyor. Örneğin benim apartmanımda 2 daire Quicknet kullanırken, benim yaptığım “hadi bağlayın artık” başvurularına cevap olarak “sizin apartmanın altyapısı tamamlanmamış ki” diyorlardı. Biraz ısrarcı olmak gerekiyor 🙂
 • İşlevsellik olarak, size bir telefon hattı da sağlayabiliyorlar. Ancak numara taşıma henüz yok, 0850 ile başlayan bir numara veriyorlar. Yine bu taşıma işinde Türk Telekom’un bir çelmesi mevcut imiş.
 • Ve herkes sizi arayamıyor. Örneğin ben sadece Turkcell’den arayabildim telefonu. Muhtemelen 0850’liler kendi aralarında birbirlerini arayabiliyorlardır. Benim yaptığım aramalarda ise bir kısıt yok. VoIP çalışıyor ve yurtdışı konuşmalar dahil çok hesaplı. SABİT ÜCRET ise 0 TL. Telefon ile ilgili kısıtlamaların hiçbirine aldırış etmiyorum çünkü kullanmadığım birşey zaten.
 • Ayrıca aylık 29 TL’ya Lig TV maçlarını canlı ve HD olarak izleyebiliyorsunuz.
 • İzle ve öde sistemi ile maçları ya da filmleri bir kereliğine izleyebiliyorsunuz.

2 gün önce ADSL’imi ve sabit telefonumu kapattırdım. İnanın Türk Telekom bu işlemi gerçekleştirmemek için kırk takla atıyor. Yine biraz ısrarcı olmak gerekiyor 🙂 İptal için eşimin gittiği yerde, görevlinin önünde yığınla iptal dilekçesi olduğunu söyledi.

Şimdi sıkı durun, Türk Telekom günde 10.000 sabit telefon abonesi kaybediyormuş. Ben de, ne mutlu ki, bunlardan birisi oldum. Artık aylık 63+15 TL olan 2 Mbps internet maliyetim 49 TL’ya indi ve hızı 5’e katlandı.

Tebrikler Superonline. Umarım başka tel-ko’lar da bu işe girerler ve tüm Türkiye’yi fiber optik kablolarla örerler.

Not: Yukarıdaki bilgilerin hepsi kulaktan dolmadır, gerçekliği ıspatlanmamıştır.


Yanıt

 1. Halen kafamızı karıştırıp duruyorsun. Eskiden beri böylesin :)) Peki bu bağlantı bizim şehre de gelir mi? Acaba.

 2. Valla sen bu yorumu yaptıktan sonra yazının başına ekleme yaptım malesef. Superonline, adil kullanım kotası adı altında bağlantıları belli bir veri iletimini aştıklarında 512Kbps hıza düşüreceğini açıkladı.

  Memnun değiliz dolayısıyla. Tepkiler çığ gibi. Dolayısıyla memlekete gelse de işine yarar mı bilmiyorum 🙂

  Sevgiler

 3. Allah herkesi SUPERONLİNE dan korusun 6 aydır abuk sabuk faturalar gönderip duruyorlar bir sonraki fautrada düzetlem yaptıklarını sanıp daha beter batırıyorlar, 3 aydır 158,60 TL paramı iade etmemek için bin türlü yalan söylüyorlarher aradığımda bugün yapıldı deyip yetkili kimse ile de görüştürmüyorlar. Hatta iade yapıldığını e-mail olarak istedim ki bankama ve diğer mercilere başvurayım onu bile göndermediler.UZAĞA KAÇINNNN

  • Bence tüketici haklarına başvurunuz. Mahkemeye gerek olmadan belki bir şeyler çözüme kavuşur. Telefonda sizinle yaptıkları görüşmeleri kaydetmek zorundalar, onlar da birer delildir. İşiniz zor, kolay gelsin şimdiden 😦

 4.                          
   

  TURKCELL SUPERONLINE nın Hediye Tuzağına Sakın düşmeyin….!

   

  24 ay taahhütlü 55 TL ye Fiber internet sözleşmesi yaptım,ancak  taşınmam sebebiyle geriye kalan 9 aylık süremi  fiber olmadığı için yalın internet talebinde bulundum fakat 24 ay yeni taahhüt ile aylık 74 TL ödemem gerekiyormuş,

  -neden bu fark 55 yerine 74 TL

  -neden 24 ay yeni taahhüt zorunluğu

  uyanıklar bana sözde D-SMART  hediye etmişlerdi 3 ay kullandıktan sonra iade etmiştim,ancak bu hediyenin bile bedelini 505 TL olarak belirtiyorlar.(iptal etmem durumunda)

  hiç bir tekliflerini kabul etmedim ABONELİK İPTAL FAXI  gönderdim

  Devletimin  yasaları vatandaşlarını bu işkencelerden korumaya yetmelidir.

  “Kenar-ı Dicle’de bir kurt aşırsa bir koyunu, Gelir de adl-i İlahi sorar Ömer’den onu”

   

   

   

   

   

  TURKCELL SUPERONLINE nın Hediye Tuzağına Sakın düşmeyin….!

   

  hepsi eğitimli…!

  hepsi profesyonel….!

  patronlarını aç bırakmazlar…..!

  Garibanın sırtından inmezler…..!

  bin bir hileli yöntemlerle müşteriyi aldatmada ustadırlar burada zavallı vatandaşın yapabileceği hiçbir şey yok  bu vazife DEVLETİN ve YARGININ  dır

  zavallı tüketici hakem heyetleri ne yazık ki çok işlev değiller kilitlenmiş bir çoğu haydi ayıkla bu pirincin taşını

  bırak turkcell Superonline verdiğin hediyenin parasını istemeyi( D-smart vs)

  bırak turkcell Superonline 24 ay taahhüt zorunluluğunu ve milleti sömürmeyi

   

  “Kenar-ı Dicle’de bir kurt aşırsa bir koyunu, Gelir de adl-i İlahi sorar Ömer’den onu”

   

   

   

   

   


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: